Руснаците са несломими! В Деня на победата Русия ще излезе да пее от балконите!

Руснаците са несломими! В Деня на победата Русия ще излезе да пее от балконите!



На онлайн среща с доброволци президентът Владимир Путин подкрепи идеята на народния артист на СССР Василий Лановой - след минутата мълчание на 9 май да се излезе на балконите и да се запее песента “Ден на победата”. Това действие ще се превърне в символ на това, че руснаците, дори в самоизолация, са верни на своя „генетичен културен код“ - за да се изправят срещу всяка заплаха за целия свят.
Владимир Путин обеща да помисли как ще успее да участва в акцията на доброволците, които поканиха руснаците вечерта на 9 май да излязат на балконите на своите апартаменти и да изпеят песента „Ден на победата“.
"Ще го направя с удоволствие, просто трябва да изберем формата на моето участие ... Не се колебайте, ще бъда с вас със сърце и душа", каза президентът в четвъртък, разговаряйки с инициаторите на акцията.
Предложението за присъединяване към общонационалното изпълнение на “Деня на победата” беше изразено по време на онлайн срещата на Путин с участниците във всеруската кампания “Ние сме заедно”. „Вие традиционно участвате в похода на Безсмъртния полк, подкрепете ни и сега, моля“, доброволците помолиха президента.
Идеята е на съпредседателя на движението "Безсмъртен полк", народният артист на СССР Василий Лановой. „Сега е забранено да се събираме, но според мен тази възможност - да пеем заедно - е напълно възможна. Във всеки случай ще изляза и ще пея”, обеща той. “Основното е съвестта да е чиста пред паметта на изгубените предци, защото все пак ще успеем да отбележим големия празник”, допълни той. Според народния артист повечето руснаци вероятно ще отговорят на подобно искане, тъй като вече са проявили солидарност в борбата срещу коронавирусната зараза.
„Определено бих пяла“, сподели журналистката Наталия Лосева, която през 2005 г. измисли акцията „Вържете Георгиевската лентичка” (с която всъщност започва и историята на Георгиевската лентичка като национален символ на Победата). “Струва ми се, че с цялата ни външна северна емоционална закритост, ние веднага реагираме на нещо истинско. И това е истинско и трогателно”, заяви Лосева. "Важното е, във всяка къща да има по един смел, който ще я започне”, допълни тя.
Традицията да се излиза на балконите и да се пее възниква по време на пандемия в такава музикална, „мелодична“ страна като Италия, но това ще се вкорени и в Русия, уверена е ръководителят на движението „Доброволци“ Олга Амелченкова.
„По време на самоизолация се появиха много видеоклипове в социалните мрежи - съседите пеят песни заедно. Много е хубаво, когато в такъв труден момент хората се събират, подкрепят се взаимно. Затова ми се струва, че инициативата да пеем заедно “Деня на победата” на 9 май, една от любимите песни на нашите ветерани, ще намери отклик в сърцата на толкова много хора “, каза Амелченкова.
Показателно е, че младите доброволци подеха идеята, която беше предложена от 86-годишния Василий Лановой. „И също толкова символично е, че срещата на президента с доброволци се състоя в навечерието на Деня на победата“, заяви Александър Малахов, служител на Експертния институт за социални изследвания.
Политологът подчерта: „Сега всеки доброволец си спомня своите дядовци, участвали във войната. Доброволците също може да се каже, са на фронта. Няма да има парад, напомнящ Победата, но виждаме солидарността на хората, готовността да преодоляваме трудностите заедно - същото, което обединяваше хората през военните години “.
Генетичен код за солидарност
“На руски език думите “подвиг” и “аскетизъм” това са думи, които са близки по значение. И винаги, по всяко време, във всички исторически епохи, руснаците се съпротивляват на всяко нещастие по целия свят, обединявайки сили. Това е в традициите, буквално в кръвта на руския народ, в генетичния им културен код. И сега отново сме заедно“, подчерта президентът Путин при обръщението към участниците в кампанията „Заедно“. Президентът е използвал същия образ на генетичния код по-рано - в речта си на среща с регионалните лидери и в призив към гражданите, когато лидерът на страната изброи мерките за борба с пандемията. Тогава президентът отбеляза: „Философията на любовта към човека ни помага да оцелеем от векове. И днес съдбата на другите, съдбата на другите народи, зависи от нашата отговорност”.
„Хората, които са далеч от социалната, политическата активност, хората, които са живели обикновени животи - и изведнъж нещо се раздвижва в тях. Те започнаха да предлагат услугите си, и то не само да предлагат, а да правят,”каза президентът на срещата с доброволците.
Участниците в кампанията „Ние сме заедно“ говориха за конкретни примери за подобна помощ: някои шият защитни маски, други като деветгодишната Василина Воробиева от Тулски регион чете приказки по “УотсЪп” на други, скучаещи под карантина деца, а трети, като Владислав Ковязин, собственик на кафене „Кочерга“ от Севастопол, доставят продукти на лекари. Мнозина са готови да работят като шофьори-доброволци, а някой, независимо от доходите, директно споделят пари.
Някои активисти на НПО и служители на социалните служби прибират у дома си обитатели на хосписи или пациенти на психиатрични интернати, тъй като оставянето им в препълнени отделения е твърде опасно.
„Имаме невероятни хора, които могат да се обединят в трудна ситуация: на Олимпийските игри, по време на Войната, по време на пандемия“, заяви основателят на благотворителната фондация „Вера“ Нюта Федермесер по време на онлайн среща. “И това, което се случи сега, как се събраха, изглежда очаквано, но всъщност е съвсем неочаквано. Служители на правителствени организации, доброволци, хора от различни области, не могат просто да седят у дома си - те се чувстват неудобно на работното място, просто са самоизолирани в карантина, но всички искат да бъдат полезни”.
Припомняме, че на 27 април народният артист на СССР, съпредседател на Централния щаб на общоруското обществено движение „Безсмъртен полк на Русия“ Василий Лановой в ефира на канал „Русия 24“ призова руснаците да участват в акцията „Безсмъртен полк“ в онлайн формат.
„Включете телевизора, направете портрет на вашия герой и излезте с него на балкона, погледнете през прозореца, спомнете си за всички онези, които защитиха мира, жертвайки се, за тези, благодарение на които живеем в тази красива земя. Мълчете в памет на тях и ще видите, че вашите съседи, хората в къщите наблизо също ще излязат с портрети. И в края на минутата мълчание всички заедно ще изпеем любимата си песен, Ден на победата. Това е нашето единство “, предложи Лановой .
Идеята му вече е подкрепена и развита в регионите. Така властите на Мурманска област обещаха да организират излъчването на акцията по местно радио и телевизия. Поддържа се и флашмоб в Тамбов, който предлага да публикува видео на изпълнения в социалните мрежи с портретите на победителите с хаштаг #окнопобеды.

Източник: Поглед инфо



Коментари

Популярни публикации от този блог

ЗАГОВОРЪТ Е РАЗКРИТ! COVID-19 е начин за дигитално поробване на хората от световното правителство

С умела пропаганда Австралия започна масовото чипиране на хора - Новото познание

Р. Кенеди: "Бил Гейтс ще посее смърт и поробителство с коронавирусната ваксина"!